1. ΓΦΠΠΧ 1. Διδακτική Μεθοδολογία (Α' ΕΞΑΜΗΝΟ, ECTS: 8)

Σκοπός: Στο πλαίσιο αυτού του μαθήματος οι μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες θα:

• μελετήσουν βασικές ενότητες της Διδακτικής
  • γνωρίσουν και θα ασκηθούν στην αναγνώριση και την αξιοποίηση των διδακτικών μεθόδων και των αρχών διδασκαλίας
  • γνωρίσουν τις νέες τάσεις της Διδακτικής και θα εφαρμόσουν καινοτομίες
  • μελετήσουν τα Προγράμματα Σπουδών όλων των μαθημάτων όλων των εκπαιδευτικών βαθμιδών, καθώς και τυπικών και μη τυπικών δομών εκπαίδευσης ενηλίκων
  • εξοικειωθούν με τα μοντέλα προετοιμασίας μιας διδασκαλίας.

Περιεχόμενο: Το περιεχόμενο του μαθήματος «Διδακτική Μεθοδολογία» περιλαμβάνει ενότητες μέσω των οποίων επιδιώκεται η εξοικείωση φοιτητών/τριών με βασικές έννοιες της διδακτικής και τα δομικά στοιχεία της διδασκαλίας. Πιο συγκεκριμένα, οριοθετείται εννοιολογικά η Διδακτική Μεθοδολογία, παρουσιάζονται οι μέθοδοι και οι αρχές διδασκαλίας θεωρητικά και με παραδείγματα εφαρμογής που σχετίζονται με τα επιστημονικά ενδιαφέροντα και τις προπτυχιακές σπουδές των φοιτητών/τριών. Το μάθημα, επίσης, περιλαμβάνει ενότητες για καινοτομίες στο χώρο της διδακτικής, για ταξινομίες στόχων, προετοιμασία και σχέδιο μαθήματος, για τη διαθεματικότητα/διεπιστημονικότητα, για τον εποικοδομητισμό, για τα «σχέδια εργασίας», για τη διαφοροποιημένη διδασκαλία, για ομαδοσυνεργατικές διδακτικές προσεγγίσεις/πρακτικές και εφαρμογές με σημείο αναφοράς τα Προγράμματα Σπουδών όλων των μαθημάτων όλων των εκπαιδευτικών βαθμιδών, καθώς και τυπικών και μη τυπικών δομών εκπαίδευσης ενηλίκων.