10. FSF 4. Αυτοβιογραφικές και αφηγηματικές τεχνικές (Γ' ΕΞΑΜΗΝΟ, ΕCTS: 7)

Σκοπός: Στο πλαίσιο αυτού του μαθήματος οι μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες θα:

• γνωρίσουν τις παιδαγωγικές και διδακτικές συνεπαγωγές των αφηγήσεων (συμβολή στην ψυχοκοινωνική ανάπτυξη και στην ανάπτυξη της φαντασίας)
  • μελετήσουν τη συμβολή των αυτοβιογραφικών και των αφηγηματικών τεχνικών στην επίτευξη μαθησιακών στόχων
  • μελετήσουν ποιοτικές μεθόδους έρευνας στο πλαίσιο της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης
  • ασκηθούν στην εφαρμογή της αυτοβιογραφίας και της αφήγησης σε συμμετοχικές έρευνες
  • μάθουν να αξιοποιούν τύπους συνέντευξης προς όφελος της εκπαιδευτικής πράξης.

Περιεχόμενα: Στο μάθημα «Αυτοβιογραφικές και αφηγηματικές τεχνικές» εξετάζονται οι αυτοβιογραφικές και αφηγηματικές τεχνικές υπό την οπτική της θεωρητικής οπτικής της μετασχηματιστικής μάθησης (Μοζίτονν)· η εκπαιδευτική πρακτική και η ευρετική δεξιότητα· η εκπαιδευτική πράξη ως επάγγελμα: το ζήτημα της μεθόδου- η ποιοτική έρευνα στη διαπολιτισμική εκπαίδευση · μια μεθοδολογία για την αναστοχαστική και τη μετασχηματιστική έρευνα: η συμμετοχική έρευνα-δράση- αυτοβιογραφία, αφήγηση και αναστοχαστικότητα- η ημι-κατευθυνόμενη και ελεύθερη συνέντευξη ως μεθοδολογία ποιοτικής έρευνας αφηγηματικού και αυτοβιογραφικού τύπου- τα στάδια της συνέντευξης: από την προετοιμασία μέχρι την ανάλυση των περιεχομένων.