4. ΓΦΠΠΧ 4. Διαπολιτισμική Εκπαίδευση (Α' ΕΞΑΜΗΝΟ, ECTS: 7)

Σκοπός: Στο πλαίσιο αυτού του μαθήματος οι μεταπτυχιακοί/ές φοιτητές/τριες θα:

• μελετήσουν τις αρχές της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης
  • ευαισθητοποιηθούν σε ζητήματα διαχείρισης της ετερότητας
  • αντιληφθούν τον «άλλο» και συζητούν ζητήματα σχετικά την πρόσληψή του, με απώτερο στόχο την ανάδειξη του τρόπου με τον οποίο ο «άλλος» γίνεται κατανοητός και αποδεκτός
  • διαμορφώσουν κριτική στάση σε ζητήματα διαχείρισης πολυπολιτισμικών μαθητικών ομάδων, ανηλίκων και ενηλίκων
  • αποκτήσουν γνώσεις και δεξιότητες για τη διαμόρφωση εκπαιδευτικών/διδακτικών πρακτικών απαραίτητων στην εκπαίδευση σε πολυπολιτισμικές κοινωνίες
  • γνωρίσουν εφαρμογές, προβλήματα και προβληματισμούς στην εφαρμογή των αρχών της διαπολιτισμικής εκπαίδευσης σε όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες στην Ελλάδα, καθώς και σε τυπικές και μη τυπικές δομές εκπαίδευσης ενηλίκων.

Περιεχόμενο: Το περιεχόμενο του μαθήματος «Διαπολιτισμική Εκπαίδευση» περιλαμβάνει ενότητες που εστιάζουν στην κριτική πραγμάτευση των εννοιών «πολιτισμός», «πολιτισμική ταυτότητα» και «διαπολιτισμικότητα», καθώς και στην αποσαφήνιση των εννοιών «διαπολιτισμική επάρκεια και ετοιμότητα», «διαπολιτισμική επικοινωνία», «ανάπτυξη μοντέλων διδασκαλίας στη διαπολιτισμική πράξη». Οι φοιτητές/τριες μελετούν την έννοια της Διαπολιτισμικής Εκπαίδευσης και το δίλημμα των πολιτισμικών διαφορών («πολιτισμικός οικουμενισμός και σχετικισμός»), Επιχειρείται, επίσης, μια πρακτική προσέγγιση διδακτικών παρεμβάσεων στην εκπαιδευτική διαδικασία και εξετάζονται τρόποι εφαρμογής μεθόδων διδασκαλίας στη διαπολιτισμική εκπαίδευση, και μάλιστα υπό το πρίσμα σύγχρονων κοινωνικών περιβαλλόντων (όπως το προσφυγικό, το μεταναστευτικό, η διαχείριση της διγλωσσίας) για όλες τις εκπαιδευτικές βαθμίδες στην Ελλάδα, καθώς και για τυπικές και μη τυπικές δομές εκπαίδευσης ενηλίκων.